INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Antoni Kaczorowski  

 
 
1878 - 1918-02-27
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kaczorowski Antoni (właściwie Marceli Antoni), (1878–1918), działacz polityczny i gospodarczy. Był synem Franciszka, rzemieślnika, i Anny ze Służyńskich. Ur. w Warszawie 17 lub 18 I; ukończył tamże gimnazjum realne, następnie – dzięki pomocy starszego brata Leonarda – Instytut Technologiczny w Petersburgu jako inżynier technolog. W l. 1905–12 był kierownikiem warsztatów naprawczych kolei warszawsko-wiedeńskiej w Pruszkowie. Po przejęciu jej przez rząd rosyjski zaangażowany został przez kolegę i przyjaciela, a nowego dyrektora Tow. Przemysłowców Królestwa Polskiego, Andrzeja Wierzbickiego, do tegoż towarzystwa, w którym K. propagował zakładanie kas chorych wśród właścicieli zakładów przemysłowych. Ściśle związany z Wierzbickim, pomagał mu także w innych pracach, m. in. pisząc referaty i artykuły do prasy gospodarczej.

Już w czasie pobytu w Petersburgu K. brał czynny udział w działalności narodowo-demokratycznych organizacji studenckich i pozaakademickich (należał do Związku Młodzieży Polskiej i Kola Braterskiego ZET-u). Po powrocie do kraju wstąpił (1905) do Narodowego Związku Robotniczego (NZR), tworząc jego ośrodek w Pruszkowie. Wkrótce zaczął odgrywać większą rolę w NZR, zajmując, zwłaszcza po zerwaniu tego związku z endecją (1908), stanowisko jednego z przywódców i wchodząc w skład naczelnych władz. Prowadził również ożywioną akcję publicystyczną na lamach prasy tego ugrupowania. Zdecydowany zwolennik tworzenia oddziałów zbrojnych w Galicji, wziął także czynny udział w przystąpieniu NZR do Tymczasowej Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych (1912). W czasie wojny popierał kolejne akcesy NZR do różnych ugrupowań aktywistycznych (Zjednoczenie Stronnictw Niepodległościowych, Konfederacja Polska itd.). W styczniu 1917 r. wszedł w skład Tymczasowej Rady Stanu (TRS) jako przedstawiciel NZR. Po utworzeniu departamentów został wicedyrektorem departamentu gospodarczo-społecznego, a gdy w maju 1917 r. Polska Partia Socjalistyczna (PPS) odwołała z TRS swego przedstawiciela, W. Kunowskiego, K. objął po nim kierownictwo departamentu pracy. Był związany z orientacją aktywistyczną. W lipcu 1917 r. władze NZR wysunęły pod adresem TRS żądanie prowadzenia bardziej energicznej polityki, a w sierpniu wydały oświadczenie, które wprawdzie pozostawiło K-emu decyzję co do dalszej współpracy z TRS, ale równocześnie przestały go uważać za swojego reprezentanta. K. skorzystał z możliwości pozostania w TRS i brał czynny udział w pracach w ostatnim okresie jej istnienia. Gdy TRS podała się do dymisji (25 VIII), K. wszedł w skład Komisji Przejściowej TRS (sierpień 1917 – styczeń 1918), mającej utrzymać ciągłość władzy aż do powołania regentów i rządu Rady Regencyjnej. Jako przedstawiciel TRS K. brał także udział w posiedzeniach galicyjskiego Koła Sejmowego w sprawie Naczelnego Komitetu Narodowego (NKN). W rządzie J. Kucharzewskiego został K. podsekretarzem stanu w Min. Handlu i Przemysłu oraz szefem sekcji tego ministerstwa. Gdy na skutek pokoju brzeskiego (9 II 1918) gabinet Kucharzewskiego podał się do dymisji, w prowizorycznym gabinecie urzędniczym A. Ponikowskiego (28 II 1918) K. otrzymał tekę ministra handlu i przemysłu łącznie z teką ministra pracy i opieki społecznej, lecz nominacja ta nie zastała go już przy życiu. K. zmarł nagle na serce 27 II 1918 r.

Jeszcze w czasie pobytu w Petersburgu ożenił się z Aleksandrą Hurczynówną i pozostawił dwóch synów: Andrzeja (1907–1944) i Adama (1909–1955).

 

Bełcikowska A., Stronnictwa i związki polityczne w Polsce, W. 1925 s. 306; Conze W., Polnische Nation und deutsche Politik, Köln 1958; Molenda J., Polska w pierwszej wojnie światowej, W. 1963; Jabłoński H., Narodziny drugiej Rzeczypospolitej, W. 1962; tenże, Polityka PPS w czasie wojny 1914–1918, W. 1958; Roszkowski S., Zarys dziejów NZR, W. 1931; tenże, Zarys dziejów Narodowego Związku Robotniczego (NZR), „Niepodległość” T. 3: 1931 s. 271; Roth P., Die politische Entwicklung in Kongresspolen wahrend der deutschen Okkupation, Leipzig 1919; Sochacki J., Jak powstała i czym jest NPR, W. 1923 s. 68; – Seyda M., Polska na przełomie dziejów. Fakty i dokumenty, P.–W.–Wil.–L. 1927–31; Wierzbicki A., Wspomnienia i dokumenty, W. 1958 s. 34; – „Gaz. Kielecka” 1918 nr 27; „Gaz. Łódzka” 1918 nr z 1 III; „Goniec Wieczorny” 1918 nr z 28 II – 4 III; „Kur. Pol.” 1918 nr z 1–4 III; „Kur. Por.” 1918 nr z 4 III; „Kur. Warsz.” 1918 nr z 28 II – 4 III; „Nowa Gaz.” 1918 nr z 28 II – 4 III; „Świat” 1918 nr z 9 III (fot.); „Tyg. Ilustr.” 1918 nr z 9 III (fot.); – Wiadomości od rodziny.

Adam Galos

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.